Новости в Програмата за училища ‒ посланици на ЕП
На 18 ноември се проведе обучение за старши посланици – уебинар относно новостите в Програмата за училища посланици и приоритетите в работата на Европейския парламент,организирано от Бюро за връзка на Европейския парламент в България, Програма за училища посланици на Европейския парламент.
Лектори в уебинара бяха:
Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на ЕП Що е то гражданско образование и кому е нужно то? Веселина Ангелова, отдел Информация и комуникация, Представителство на Европейската комисия в България Новости в Програмата за училища ‒ посланици на ЕП – Таня Чунтова, Връзки с обществеността, Бюро на ЕП Актуалните теми в европейския дневен ред – проф. д-р Ингрид Шикова, катедра „Европеистика“ на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ Планиране и организационни подходи на дейностите за училищата ‒ посланици на ЕП, в различните нива на Програмата |
Обученито относно НОВОСТИТЕ В ПРОГРАМАТА ЗА УЧИЛИЩА ПОСЛАНИЦИ И ПРИОРИТЕТИТЕ В РАБОТАТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ се проведе като продължение на встъпителното обучение за старши посланици към Програмата за училища посланици на Европейския парламент за учебната 2021/2022 година.
Представени бяха новостите в Програмата за училища посланици на Европейския парламент за учебната 2021/2022 година.
Актуални теми от европейски дневен ред : Планът за възстановяване на Eвропа – отговорът на кризата, зелена Европа, дигитална Европа, устойчива (стратегически автономна Европа).
Приоритети на Европейския парламент-
1.Социално-икономическо възстановяване;
2. Солидарност, основана на общи ценности;
3. Европейската зелена сделка – нови правила за общата селскостопанска политика;
4. Създаване на сигурна и конкурентоспособна цифрова среда – дигитални услуги, изкуствен интелект, обмен на данни, киберсигурност;
5. По-силна Европа в света – човешки права, търговия, отношения със съседните страни;
6. Изграждане на здравен съюз;
7. Миграцията;
8. Европейската демокрация – общи ценности,
върховенство на правото, основни човешки права.
Планиране и организационни подходи на дейностите за училищата ‒ посланици на Европейския парламент в различните нива на Програмата.
През първата година на присъединяване към Програмата старшите посланици на ЕП, съвместно с младшите посланици, организират и провеждат дейности главно в рамките на класа, училището,осъществяват връзка с родителите и с органите на местната власт.
През втората година на работа по Програмата, посланиците на ЕП в училище насочват своите дейности повече извън неговите рамки,достигайки до по-широка част на местната общност, a учениците са повече овластени в техните дейности.Контакти с органите на национално равнище, затвърдена представа за управлението на страната, функционирането на ЕС и граждански изяви.
Участия на европейско ниво по Програмата.
През третата година след присъединяването си към Програмата училищата имат ролята на „експерти“ в работата на Програмата.
– Посланиците на ЕП са ментори на новоприсъединилите се училища.
– Организират и провеждат дейности в рамките на националната EPAS мрежа –
съвместни събития с новите училища, както и с тези от другите нива.
Включват възможно голям брой участници в дейностите – от училището, от други училища, от местната общност.
Участия на европейско ниво по Програмата.
В обучението се включиха старшите посланици от ПГЧЕ „Васил Левски“:
Силвия Чалъкова (учител по философия и гражданско образование)
Ваня Димчева ( учител по биология и здравно образование)