Учениците от ПГЧЕ „Васил Левски“ гр. Бургас участват в националната кръгла маса „Моят свят е млад и свободен“
Учениците от ПГЧЕ „Васил Левски“ гр. Бургас участват в националната кръгла маса „Моят свят е млад и свободен“
На 22 март 2025 г. в Средно училище „Максим Горки“ – гр. Стара Загора се проведе Втора национална кръгла маса под надслов „Моят свят е млад и свободен“.
Форумът бе организиран от СУ „Максим Горки“ със съорганизатори Български хелзинкски комитет и Регионалното управление на образованието – Стара Загора. В срещата взеха участие ученици от Стара Загора, София, Пловдив, Бургас, Велико Търново, Русе, Чирпан, Видин и Варна.
Работата бе разпределена в четири тематични секции:
-
Насилие, породено от социалните мрежи
-
Домашно и семейно насилие
-
Насилие, породено от социална неадаптивност
-
Насилие, породено от упойващи вещества и други психологически зависимости

ПГЧЕ „Васил Левски“ бе представено от Ева Коцева (11 Б клас), Димитра Цинова, Алекса Желязкова и Консуела Костадинова (10 Д клас) с ръководител Силвия Чалъкова – учител по философия и гражданско образование. Учениците са активни членове на Ученическия съвет и младши посланици по Програмата за училища посланици на Европейския парламент.
В дискусиите се включиха проф. д-р Христо Тодоров (Нов български университет), проф. д-р Вихрен Бузов (Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий“), доц. д-р Блага Благоева (УНСС) и д-р Красимир Кънев (председател на Български хелзинкски комитет).
След презентациите учениците и гостите обсъдиха заключенията на секциите и получиха препоръки от специалистите. В края на деня участниците посетиха Регионалния исторически музей в Стара Загора.
Нашият екип изказва благодарност към организаторите за поканата и възможността за обмен на опит и идеи. Безспорно този форум възпитава, учи и сплотява младите хора.





